Популярне

Інтерв’ю Голови Державної митної служби Ігоря Калєтніка про декриміналізацію товарної контрабанди

Ігор Калетнік: “Контрабанди в Україні стало менше“

- Що саме передбачає декриміналізація контрабанди? Чи вважаєте Ви правильним таку зміну законодавства?

- Коли готувався законопроект про декриміналізацію економічних злочинів, прораховувалися всі ризики, і Президент дуже жорстко питав про наслідки для економіки. Декриміналізація контрабанди означає, що за переміщення товарів поза митним контролем або його приховування замість кримінальної відповідальності буде застосовуватися штраф з конфіскацією товарів і транспортних засобів. Аналіз адекватності покарання за контрабанду показав, що навіть у разі винесення обвинувального вироку більшість винних зараз засуджуються до умовного покарання. Щодо адміністративних справ —простежується наступна тенденція: чим вища вартість предмета правопорушення, тим імовірніше стягнення штрафу та повернення конфіскованого товару. У 90% випадків, коли вартість товарів вища 400 тис. грн, суд застосовує штраф, а коли менша 2 тис. грн, то в 95% випадків — конфіскацію. Новий закон дозволить більш адекватно реагувати на ці правопорушення.

- Де ще відповідальність декриміналізовано?

- У країнах з розвиненою правовою системою контрабанда товарів не є злочином. У Західній Європі вона розглядається як фінансове порушення, як різновид схем з ухилення від сплати податків. Поширеними покараннями в ЄС є штрафи або заборона на заняття комерційною діяльністю. В Естонії, Латвії, Німеччини і Швейцарії разом з позбавленням волі застосовуються також і суворі штрафи. У цьому році з ініціативою декриміналізувати контрабанду виступив президент Росії. Але мова йде про декриміналізацію суто товарної контрабанди. Ми визначили, що кримінально караною залишиться контрабанда наркотиків, сильнодіючих і отруйних речовин, культурно-історичних цінностей і зброї. У Великобританії та Німеччини в переліку предметів контрабанди є сигарети, у Франції — контрафактні товари.

- Чи не стане послаблення відповідальності стимулом для збільшення контрабандних поставок?

- Ні. Упевнений, що охочих порушувати буде менше. Якби всі винні у контрабанді зараз реально несли кримінальну відповідальність, можливо, лібералізація і стала б стимулом. Але таких випадків майже не спостерігається. Ми говоримо про економічну відповідальність — альтернативи їй немає.

- Як буде оцінюватися конфіскований товар?

- Сьогодні це можуть робити митні органи, торгово-промислова палата та експерти, які мають відповідні ліцензії. Велику частину, звичайно, буде оцінювати митниця.

- Чи не буде митник завищувати вартість?

- Наші підрозділи лабораторних досліджень та експертизи, які зараз працюють тільки в 8 регіонах, з нового року вводяться в усіх областях. Щоб виключити вплив керівництва регіональної митниці на осіб, що визначають вартість предмета, ці підрозділи будуть підконтрольні центральній митної лабораторії в Києві. При завищенні вартості предметів правопорушення сума штрафу буде збільшуватися. Однак як його потім реалізувати за такою ціною? Є й зворотний бік - заниження вартості. Це призведе до скорочення штрафних санкцій і до можливості реалізувати товар за вищою вартістю. Закінчується робота над інструкцією, яка передбачає чіткі дії в питанні оцінки товару.

- Який рівень контрабанди за оцінками Держмитниці?

- Ми сьогодні можемо оцінити тільки те, що виявили митники, статистики контрабанди не існує. Але точно можу сказати, що Держмитниця в цьому році понад план Мінфіну перерахувала до бюджету 10 млрд грн. Якщо порівнювати з минулим роком — надходження збільшилися майже на 30 млрд грн. Це є реальним показником того, що контрабанди стало однозначно менше, ніж було раніше.
До речі, загальний товарообіг України у 2011 року складе близько 140 млрд долл., зростання майже на 40 % до минулого року.

- Скільки отримає бюджет від лібералізації даної норми?

- Якби в 2011 році діяла декриміналізація, ми б конфіскували товарів більш ніж на 1 млрд. грн. Це реальні цифри, тому що є порушення, предмети вилучені та визначено їх вартість. Сюди входять як адміністративні порушення, так і кримінальні справи. "Кримінальної" контрабанди було 460 млн грн, а до бюджету надійшло 1,8 млн грн.

- Розкажіть про основні потоки контрабанди в Україну.

- Через західний кордон йдуть промислові товари, продукти харчування, валюта, транспортні засоби, з Молдавії і Росії — сигарети, спирт. Через аеропорт "Бориспіль" — ювелірні вироби. У нинішньому році найбільш поширені предмети правопорушення серед промислових груп товарів — обладнання (59 випадків на 133 млн. грн.), серед продовольчих — тютюнові вироби (1,6 тис. випадків на 2,3 млн. грн.). Популярними були також лікарські препарати і товари медичного призначення — порушено 18 справ на 63 млн. грн. Пише www.uzhgorod.net.ua

Закарпаття

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.

система комментування CACKLE

Вибір редакції

Кві
06
"Селищна рада виділила, що могла, – 8 тисяч гривень". Як працюють медики в Монастириському районі

Знайомство з Монастириським районом для широкої української аудиторії розпочалось 25-го березня, коли там від коронавірусної хвороби помер 68-річний чоловік (мешканець села Ковалівка, Монастириський район).

Реклама
- фільми в кінотеатрах України

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією